Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie od niedawna posiadają trzy laserowe mierniki prędkości, które są wykorzystywane do walki z piratami drogowymi w ciężarówkach i autobusach. W ubiegłą środę „lasery” użyte zostały po raz pierwszy i od razu posypały się mandaty. Pod lupę poszły przede wszystkim busy przewożące pasażerów. Trzy laserowe mierniki prędkości lubelska Inspekcja Transportu Drogowego zakupiła jako pierwsza w kraju. Urządzenie działa na innych zasadach niż typowe “radary”. Laserowe mierniki prędkości wychwytują samochód już na dystansie kilometra. To tylko część nowego sprzętu WITD Lublin. Inspektorzy mają do dyspozycji również trzy samochody wyposażone w wideorejestratory oraz dwa motocykle, których zaczną używać na wiosnę do rejestracji wykroczeń drogowych.

Na trasie Warszawa-Lublin busy często pędzą z zawrotną prędkością sięgającą nawet 130 km/h. Kierowcom zdarza się przecinać linię ciągła, wyprzedzać samochody osobowe. Niestety dzieje się tak często za cichym przyzwoleniem pasażerów.

Mam nadzieję, że nowy sprzęt Lubelskiego WITD okaże się skutecznym narzędziem m.in do eliminacji wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowców busów.