Wczoraj na punkcie kontrolnym w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie) był obecny wielokrotny medalista w skokach narciarskich a aktualnie kierowca rajdowy – Adam Małysz, który uczestniczył w kontrolach autokarów prowadzonych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.
Dla najmłodszych pasażerów autokarów inspektorzy ITD przygotowali wiele atrakcji. Było miasteczko ruchu drogowego, dzieci uczestniczyły w grach i zabawach edukacyjnych, podczas których w łatwy i przystępny sposób dowiadywały się o przepisach ruchu drogowego oraz o tym, jak należy zachowywać się w autobusie. Pytania z zasad brd zadawali dzieciom Adam Małysz oraz Alvin Gajadhur – rzecznik prasowy Inspekcji Transportu Drogowego.
Każdy z małych pasażerów otrzymał od inspektorów odblaski oraz wiele innych atrakcyjnych nagród związanych z bezpieczeństwem na drodze. Adam Małysz rozdawał dzieciom autografy oraz pozował z nimi do zdjęć.
- Kontrole autokarów są bardzo potrzebne. Pamiętam, jak moja córka była mała i jeździła na kolonie czy wycieczki. Wtedy autokary były w złym stanie. Teraz naprawdę są już w bardzo dobrym stanie – powiedział Adam Małysz.
Podczas wczorajszej akcji inspektorzy przeprowadzili 9 kompleksowych kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Zaledwie w jednym autokarze stwierdzono nieprawidłowości będące podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Poza tym inspektorzy nie mieli żadnych zastrzeżeń zarówno co do stanu technicznego i wyposażenia autobusów, jak i do kwestii czasu pracy i stanu kierowców – wszyscy byli wypoczęci, trzeźwi i posiadali komplet dokumentów.
W poniedziałek 2 lutego rozpoczęły się ferie na Śląsku, Podkarpaciu, Pomorzu, Lubelszczyźnie i w województwie łódzkim. Podczas ferii, w ramach akcji „Bezpieczny autokar-ferie zimowe 2015″, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego od dwóch tygodni prowadzą na terenie całego kraju wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Kontrole odbywają się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczają stałe punkty kontroli, na które autokar może podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo kontrole odbywają się na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierowców. Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.
Przez dwa tygodnie tegorocznych ferii zimowych inspektorzy skontrolowali blisko 300 autokarów przewożących dzieci oraz ukarali 20 kierowców mandatami karnymi. Zatrzymano 18 dowodów rejestracyjnych pojazdów, z tego w 4 przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi.Kontrole będą trwały do ostatniego dnia ferii, czyli do dnia 1 marca.
Prowadzona przez ITD od 2003 r. akcja „Bezpieczny autokar” przyczynia się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży tym środkiem transportu. Poprawia się stan techniczny pojazdów oraz zmniejsza się liczba naruszeń popełnianych przez przewoźników. Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi wzmożone kontrole autokarów w okresie ferii zimowych i wakacji, mające na celu zapewnienie bezpiecznej podróży najmłodszym pasażerom.