Wyniki ostatnich kontroli autobusów miejskich przeprowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego są niepokojące. Dlaczego niektórzy przewoźnicy realizujący przewozy w ramach komunikacji miejskiej nie dbają o stan techniczny swoich pojazdów?

W mijającym tygodniu w Bytomiu z 16 skontrolowanych pojazdów dowody rejestracyjne zatrzymano w 7 przypadkach, zaś w Tychach na 17 kontroli aż w 9 pojazdów było niesprawnych technicznie!
Najczęstsze usterki: wycieki płynów eksploatacyjnych, nieszczelny układ hamulcowy, zbyt zużyty bieżnik opon, luzy w układzie kierowniczym. Dodatkowo w dwóch przypadkach był przekroczony stopień zadymienia spalin.

W innych miastach nie jest lepiej:
Ciechanów: 70% skontrolowanych autobusów miało zatrzymany dowód rejestracyjny. Warszawa: 28 kontroli – zatrzymano 12 dowodów rejestracyjnych, Radom: 36 kontroli – połowa z autobusów straciła dowody rejestracyjne. Nieco lepiej było w Łodzi i w Siedlcach – co piąty skontrolowany autobus miał wykrytą usterkę. Jak widać stan techniczny autobusów miejskich jest o wiele gorszy od stanu autokarów wycieczkowych. W przypadku tych ostatnich, usterki wykrywane są średnio podczas co dwudziestej kontroli drogowej.

Ale są też miasta, w których podczas kontroli autobusów miejskich nie wykrywamy praktycznie żadnych poważnych usterek. Oby takich kontroli było coraz więcej.

Reportaż z akcji w Bytomiu w sobotę 16 maja po godz. 9 w Poranku TVP INFO.