„Różnie” jeżdżą kierowcy busów przewożący pasażerów na liniach regularnych. Niektórzy za szybko, ale są też tacy, którzy za wolno. Niemożliwe? A jednak. W Wałbrzychu inspektorzy transportu drogowego skontrolowali jedną z linii komunikacyjnych łączącą dwa skrajne obrzeża miasta. Było wiele skarg na prywatnego przewoźnika, obsługującego tę linię. Niestety skargi potwierdziły się. Kierowca jednego z busów nie przestrzegał obowiązującego rozkładu jazdy, pojazd zatrzymywał się poza wyznaczonymi przystankami. Dodatkowo kierowca celowo opóźniał odjazdy z przystanku. Dlaczego? Dlatego, aby zrównać się z rozkładem jazdy kolejnego autobusu, który należał do firmy konkurencyjnej. Kierowca „podbierał” temu ostatniemu przewoźnikowi oczekujących na przystankach pasażerów. Wolna jazda zakończyła się jednak tuż przed pętlą. Widząc na przystanku końcowym inspektorów ITD, kierowca nie zastanawiał się długo i rozpoczął ucieczkę do… warsztatu. Po krótkim pościgu został jednak zatrzymany. W stosunku do przewoźnika zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające przed nałożeniem kary administracyjnej. Grozi mu 3,5 tys. zł kary. Dodatkowo inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, gdyż nie działały światła i kierunkowskazy. W kolejnym skontrolowanym busie kierowca nie wydawał pasażerom biletów z kasy fiskalnej, za co otrzymał mandat od pracownika Urzędu Kontroli Skarbowej.

Działania Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą do eliminacji wszelkich praktyk nieuczciwej konkurencji w przewozie osób, a co za tym idzie przyczyniają się do poprawy jakości świadczonych usług i co najważniejsze do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Informacje o akcji „Sprawa dla ITD” znajdą Państwo również w każdą sobotę w Poranku TVP INFO, co dwa tygodnie po północy z piątku na sobotę w audycji Radio Truck na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia, na portalu Polskiej Agencji Prasowej: www.nadrogach.pl oraz raz w miesiącu w tygodniku “Auto Świat”.